//////

Archive for Maj, 2016

Orzechy laskowe

Nieporównanie zasobniejsze w białka niż jagody są orzechy laskowe, które zawierają ich procentowo więcej niż jajo kurze, a w przybliżeniu tyleż co ryby, gęsina lub cielęcina ). Orzechy laskowe są wśród owoców leśnych wyjątkiem także pod względem zawartości tłuszczów, które mogą stanowić nawet 65% masy jądra. Jak z tego wynika, jądro orzecha laskowego jest zasobniejsze w tłuszcze od słoniny przerosłej mięsem, boczku i wszystkich gatunków mięsa, z bardzo tłustą wieprzowiną włącznie. Owoce jagodowe są znacznie uboższe w tłuszcze; zawierają je głównie w nasionach, w ilości ok. 1%. Spośród składników odżywczych, zawartych w mięsistych owocach leśnych, największe znaczenie dla organizmu ludzkiego mają cukry, których ilość wynosi najczęściej kilka procent.

SKŁADNIKI MINERALNE

Składniki mineralne są materiałem niezbędnym do budowy pudowy tkanek, a także regulują liczne procesy życiowe 3*$jfimzmie. Szczególnie cenne w owocach leśnych są fosfora- : ir mniejszym zaś stopniu także siarczany, krzemiany i chlorki ¡tfu, wapnia, żelaza i innych metali.
Wapi wchodzi w skład tkanek kości i zębów; występując we krwi wywiera wpływ na jej krzepliwość, a ponadto na normalny stan i funkcjonowanie nerwów oraz mięśni. Dorosły mężczyzna potrzebuje ok. 1 g wapnia dziennie, małe dzieci nie mniej, a dzieci powyżej dziesięciu lat życia oraz kobiety karmiące i kobiety w ciąży — jeszcze więcej. Podstawowym źródłem wapnia są produkty mleczne; owoce leśne zaś mogą stanowić ważne uzupełnienie (np. spożycie dwu szklanek leśnych malin zaspokoiłoby 1/10 zapotrzebowania dziesięcioletniego dziecka na wapń).

Czynniki alkalizujące przeważają nad kwasotwórczymi

Do takich składników należą sód, potas, wapń, magnez i niektóre inne pierwiastki.  W owocach leśnych, podobnie zresztą jak i w innych owocach, a także w warzywach i mleku, czynniki alkalizujące przeważają nad kwasotwórczymi ( do nielicznych wyjątków należy brusznica, która działa raczej zakwaszająco ). Skład mineralny owoców leśnych nie jest jeszcze dokładnie zbadany. Ulega on też wahaniom w dość szerokich granicach, zależnie od rozmaitych czynników, a przede wszystkim od gleby. Ogólnie jednak powiedzieć można, że owoce leśne są pożywieniem dość bogatym w składniki mineralne pożyteczne dla organizmu człowieka, a wśród nich w sole pierwiastków nieczęsto występujące w innych pokarmach.