//////

Archive for Styczeń, 2016

SKŁADNIKI MINERALNE

Składniki mineralne są materiałem niezbędnym do budowy pudowy tkanek, a także regulują liczne procesy życiowe 3*$jfimzmie. Szczególnie cenne w owocach leśnych są fosfora- : ir mniejszym zaś stopniu także siarczany, krzemiany i chlorki ¡tfu, wapnia, żelaza i innych metali.
Wapi wchodzi w skład tkanek kości i zębów; występując we krwi wywiera wpływ na jej krzepliwość, a ponadto na normalny stan i funkcjonowanie nerwów oraz mięśni. Dorosły mężczyzna potrzebuje ok. 1 g wapnia dziennie, małe dzieci nie mniej, a dzieci powyżej dziesięciu lat życia oraz kobiety karmiące i kobiety w ciąży — jeszcze więcej. Podstawowym źródłem wapnia są produkty mleczne; owoce leśne zaś mogą stanowić ważne uzupełnienie (np. spożycie dwu szklanek leśnych malin zaspokoiłoby 1/10 zapotrzebowania dziesięcioletniego dziecka na wapń).

Czynniki alkalizujące przeważają nad kwasotwórczymi

Do takich składników należą sód, potas, wapń, magnez i niektóre inne pierwiastki.  W owocach leśnych, podobnie zresztą jak i w innych owocach, a także w warzywach i mleku, czynniki alkalizujące przeważają nad kwasotwórczymi ( do nielicznych wyjątków należy brusznica, która działa raczej zakwaszająco ). Skład mineralny owoców leśnych nie jest jeszcze dokładnie zbadany. Ulega on też wahaniom w dość szerokich granicach, zależnie od rozmaitych czynników, a przede wszystkim od gleby. Ogólnie jednak powiedzieć można, że owoce leśne są pożywieniem dość bogatym w składniki mineralne pożyteczne dla organizmu człowieka, a wśród nich w sole pierwiastków nieczęsto występujące w innych pokarmach.

Search
Archives

You are currently browsing the Edukacja Wyższa blog archives for Styczeń, 2016.