//////

Archive for Październik, 2015

Kobiety ciężarne i karmiące

Dorosły zdrowy mężczyzna powinien otrzymywać w pożywieniu przynajmniej 50—75 mg kwasu askorbinowego dziennie ).  Kobiety ciężarne i karmiące zużywają go 2-krotnie więcej. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C wykazuje również organizm człowieka chorego, zwłaszcza gorączkującego, lub ozdrowieńca, a w stosunku do wagi ciała — także organizm dziecka. Podstawowym źródłem witaminy C są owoce i warzywa. Dorosły mężczyzna mógłby pokryć dzienne zapotrzebowanie swojego organizmu na witaminę C, spożywając jeden z wymienionych produktów: 375 g czernic, 250 g malin, 38 g czarnych porzeczek, 25 g owoców rokitnika, lig róży dzikiej, 150 g cytryny, 100 g truskawek, 1 kg marchwi, buraków lub ogórków, 0,6 kg selerów, świeżo ugotowanych ziemniaków lub sadowych jabłek.

Napowietrzanie

Napowietrzanie, podwyższona temperatura, naświetlanie lub obecność i miedzi, choćby w znikomych ilościach, przyspieszają ten proces. I Kwas askorbinowy rozpuszcza się w wodzie, toteż łatwo ulega | wypłukaniu przy rozmaitych zabiegach związanych z przyrządzaniem posiłków.  Organizm nie magazynuje witaminy C, lecz w ciągu kilku go- i dżin wydala jej nadmiar. Ma to tę dobrą stronę, że nie istnieje r obawa przedawkowania, ale stwarza taką trudność, że organizm powinien otrzymywać witaminę C przez cały rok, gdy tymczasem jej naturalne źródła są w zasadzie sezonowe. Witaminy C potrzebuje organizm każdego człowieka, i to w ilościach — w porównaniu z innymi witaminami — bardzo dużych.

Krwawienie dziąseł

Później wystąpić może krwawienie dziąseł, zapalenia jamy ustnej, kruchość kości, krwawe wybroczyny w połączeniu z bólami. Silna awitaminoza C przybiera postać strasznej choroby, zwanej gnilcem albo szkorbutem. O ile całkowita awitaminoza C w naszych warunkach jest raczej chorobą przeszłości, o tyle mniej lub bardziej nasilona hipo- witaminoza zdarza się bardzo często. Mimo że witamina C jest dość rozpowszechniona w przyrodzie, zaopatrzenie w nią organizmu ludzkiego nie jest bynajmniej łatwe. Już z samych funkcji, jakie spełnia kwas askorbinowy w ustroju (nośnik tlenu) wynika, że musi to być związek nietrwały. Rzeczywiście, pod wpływem enzymu, zwanego askorbinazą, który jej zwykle towarzyszy, wi-v i tarnina C łączy się z tlenem i początkowo przechodzi w inną I formę, jeszcze czynną (kwas dehydroaskorbinowy), a następnie I przemienia się w związki dla organizmu bezwartościowe.

Witamina C reguluje funkcjonowanie nadnercza

Witamina C reguluje funkcjonowanie nadnercza i chroni «. przed szybkim utlenianiem adrenalinę, tj. hormon wydzielany przez ten gruczoł. Pobudza ona działanie niektórych enzynów, ułatwia unieszkodliwienie jadów bakteryjnych i dzięki temu zwiększa odporność organizmu na choroby zakaźne, a także przyspiesza gojenie się ran i wrzodów. Jest też potrzebna do prawidłowego wzrostu tkanek oraz do wydzielania pokarmu przez matki w okresie karmienia; prawdopodobnie hamuje również procesy starzenia się organizmu. Spełnia więc niezwykle ważne i wielorakie zadania. Niedobór witaminy C przejawia się osłabieniem, bezsennością, skłonnością do przeziębień, katarów, zakażeń i zapalenia okost- nej, opornym gojeniem się ran i skaleczeń.

Zawartość witamin w produktach oznacza się w miligramach

Zawartość witamin w produktach oznacza się w miligramach na 100 g masy, czyli w miligramprocentach (mg%*), w milionowych częściach grama, zwanych też mikrogramami (i^g albo Y), wreszcie w jednostkach międzynarodowych (j.m), których przeliczenie wagowe zależy od rodzaju witaminy. W jadalnych owocach leśnych występują najobficiej i najczęściej witaminy C i P oraz prowitamina A, rzadziej niektóre witaminy z grupy B, mianowicie Bi, B2 i PP, a wyjątkowo — witaminy K i E. Witamina C, zwana także pfzeciwszkorbutową, czyli kwas askorbinowy, należy do witamin najważniejszych dla ustroju ludzkiego.Jest to czynnik utleniająco-odtleniający, a więc regulujący procesy związane z oddychaniem. Dzięki obecności witaminy C w organizmie, tkanki zębów i kości utrzymują odpowiednią ilość wapnia, a naczynia krwionośne zachowują potrzebną elastyczność.