//////

Archive for Wrzesień, 2015

Określone stany chorobowe

Nie lekceważąc wielkiego znaczenia syntetycznych zastrzyków i pastylek witaminowych, należy je uważać zasadniczo za lek wysoce przydatny w określonych stanach chorobowych, na co dzień zaś dbać o to, aby wszystkie potrzebne organizmowi witaminy i prowitaminy, i to w wystarczających ilościach, zawierało pożywienie. Dość ważną rolę powinny tu odgrywać jadalne owoce leśne, jako pokarm zasobny w niektóre witaminy. Jest to właściwy sposób zabezpieczenia się przed schorzeniami powodowanymi „głodem witamin”. W społeczeństwie cywilizowanym stosunkowo rzadko zdarzają się wypadki ostrego braku witamin, czyli awitaminozy, ale częściowy niedobór witamin, zwany hi- powitaminozą, wciąż jeszcze jest zjawiskiem nagminnym.

Spożywanie witamin w postaci naturalnej

Według nowoczesnej nauki jednak o wiele korzystniejsze jest spożywanie witamin w postaci naturalnej, niż zażywanie fabrycznych proszków i pigułek. W produktach spożywczych witaminy występują bowiem z reguły w towarzystwie składników, które ułatwiają i wzmacniają ich wpływ na organizm, a jednocześnie zabezpieczają go przed niepożądanymi ubocznymi skutkami. Różne witaminy mogą wzajemnie potęgować lub też osłabiać swoje działanie. Kompleksowe działanie całego zestawu witamin, przyjętych przez organizm w postaci naturalnej, jest zharmonizowane, bardziej długotrwałe i niewątpliwie korzystniejsze niż sztucznych.

ZNACZENIE LECZNICZE

Obecność rozmaitych substancji, zwanych ciałami czynnymi, a wywierających wpływ na organizm, decyduje o przydatności leków roślinnych i zastosowaniu ich w nowoczesnej medycynie. Oczywiście chodzi tu o wpływ korzystny, przynajmniej w określonych wypadkach i przy odpowiednim dawkowaniu. Rolę ciał czynnych, zawartych w owocach leśnych, mogą spełniać: witaminy, składniki mineralne, kwasy organiczne, garbniki, olejki eteryczne i inne substancje. Na ogół spożycie owoców leśnych pobudza apetyt, przyspiesza wydzielanie soków żołądkowych i usprawnia procesy trawienne. Niektóre owoce, np. czernice, zawierające znaczne ilości garbni w, mogą jednak wywierać wpływ hamujący na przebieg tra- ienia. Przetworów z tych jagód nie należy spożywać przy sta- ćh obstrukcyjnych, natomiast nadają się one jako łagodny lek widujący biegunki.