//////

Archive for Kwiecień, 2015

Owoce leśne są przyczyną niestrawności

‚ Do wyjątków raczej należą wypadki, gdy owoce leśne są przy- ~yną niestrawności. Zdarza się to u ludzi szczególnie wrażliwych, u dzieci lub osób w podeszłym wieku, po spożyciu nad- ernych ilości owoców i jest zwykle następstwem podrażnień owodowanych przez niedokładne pogryzienie owoców. Trzeba ,dnak przestrzec dzieci przed rozgryzaniem nasion owoców śnych, bo niektóre z nich oprócz pożytecznych substancji zabierają też ciała szkodliwe, np. związki wydzielające przy rozpadzie kwas pruski w ilościach wprawdzie nieznacznych, ale |iż mogących przyprawić o ból głowy. Owoce leśne, jak zresztą owoce w ogóle, wypełniając przewód ękarmowy, mogą hamować nadmierny apetyt. Dla osób skłonach do otyłości jest to korzystne, bo owoce, zjedzone zamiast Toduktów bogatych w tłuszcze i węglowodany, jako pokarm liskokaloryczny, nie przynoszą szkody.

OGÓLNA OCENA WARTOŚCI UŻYTKOWEJ JADALNYCH OWOCÓW LEŚNYCH

Z reguły owoce leśne są słusznie uważane za pokarm zdrowy, nierzadko za lek stosowany w wielu chorobach, szczególnie skuteczny przy schorzeniach spowodowanych przez hipowitaminozy, przy niedokrwistości, przy licznych chorobach zakaźnych, w stanach ozdrowieńczych, dla kobiet — w okresach ciąży i karmienia, a także jako ważny składnik i urozmaicenie wielu diet leczniczych i zapobiegawczych. Stanowią one uzupełniające pożywienie, odpowiednie dla zdrowych i chorych, dla dzieci i dorosłych, a jednocześnie— ulubiony i popularny przysmak.
Ogólnie można je określić: apetyczne, pachnące, kolorowe, smaczne, odżywcze, zdrowotne i lecznicze. Słusznie więc jagody leśne są wysoko cenione, zarówno jako owoc deserowy, jak i surowiec dla przetwórstwa przemysłowego i domowego. Jak powiedziano, łączna zawartość użytecznych dla organizmu składników w owocach leśnych wynosi zwykle ok. 10%, rzadziej kilkanaście lub dwadzieścia kilka procent.