//////

Archive for Październik, 2014

Trzeba się liczyć z pewną ilością cukrów

Gdy chodzi o odżywianie i leczenie chorych na cukrzycę (dia- ietyków), trzeba się liczyć z pewną ilością cukrów zawartych W owocach. Niektóre jagody jednak, a zwłaszcza czernice, można f tym wypadku zalecić, gdyż zawierają ciała czynne, wywierane wpływ na tok przemiany węglowodanów, co wydatnie ob- tiża zawartość cukrów we krwi. Są wśród owoców leśnych znane, uznane i szeroko stosowane Środki napotne, moczopędne, odkażające drogi oddechowe, prze- Swczerwiowe itd.  Niektóre owoce leśne, np. poziomki, znacznie rzadziej maliny, fywołują u osób bardzo wrażliwych objawy uczulenia (alergii) w postaci pokrzywki. Są to jednak tylko wyjątkowe wypadki.

Owoce leśne są przyczyną niestrawności

‚ Do wyjątków raczej należą wypadki, gdy owoce leśne są przy- ~yną niestrawności. Zdarza się to u ludzi szczególnie wrażliwych, u dzieci lub osób w podeszłym wieku, po spożyciu nad- ernych ilości owoców i jest zwykle następstwem podrażnień owodowanych przez niedokładne pogryzienie owoców. Trzeba ,dnak przestrzec dzieci przed rozgryzaniem nasion owoców śnych, bo niektóre z nich oprócz pożytecznych substancji zabierają też ciała szkodliwe, np. związki wydzielające przy rozpadzie kwas pruski w ilościach wprawdzie nieznacznych, ale |iż mogących przyprawić o ból głowy. Owoce leśne, jak zresztą owoce w ogóle, wypełniając przewód ękarmowy, mogą hamować nadmierny apetyt. Dla osób skłonach do otyłości jest to korzystne, bo owoce, zjedzone zamiast Toduktów bogatych w tłuszcze i węglowodany, jako pokarm liskokaloryczny, nie przynoszą szkody.

OGÓLNA OCENA WARTOŚCI UŻYTKOWEJ JADALNYCH OWOCÓW LEŚNYCH

Z reguły owoce leśne są słusznie uważane za pokarm zdrowy, nierzadko za lek stosowany w wielu chorobach, szczególnie skuteczny przy schorzeniach spowodowanych przez hipowitaminozy, przy niedokrwistości, przy licznych chorobach zakaźnych, w stanach ozdrowieńczych, dla kobiet — w okresach ciąży i karmienia, a także jako ważny składnik i urozmaicenie wielu diet leczniczych i zapobiegawczych. Stanowią one uzupełniające pożywienie, odpowiednie dla zdrowych i chorych, dla dzieci i dorosłych, a jednocześnie— ulubiony i popularny przysmak.
Ogólnie można je określić: apetyczne, pachnące, kolorowe, smaczne, odżywcze, zdrowotne i lecznicze. Słusznie więc jagody leśne są wysoko cenione, zarówno jako owoc deserowy, jak i surowiec dla przetwórstwa przemysłowego i domowego. Jak powiedziano, łączna zawartość użytecznych dla organizmu składników w owocach leśnych wynosi zwykle ok. 10%, rzadziej kilkanaście lub dwadzieścia kilka procent.

Półprzepuszczalność

W razie gwałtownego wyparowania wody woreczek plazmatyczny odrywa się od ścianek i silnie kurczy. Sok wytryska wtedy z komórki, tak jak wytrysnąłby z jagody ściśniętej mocno w dłoni. Jeżeli zjawisko to przybierze duże nasilenie, a owoce są soczyste i mają delikatną skórkę, następuje wylew soku na zewnątrz i owoce stają się wilgotne. Sok może też wyciekać z jagód przez rankę po szypułce. Mogą działać również inne przyczyny wywołujące ten sam skutek. Jeżeli jakieś czynniki zabijają plazmę, traci ona właściwość zwaną półprzepuszczalnością. Wtedy sok może zostać wypchnięty przez istniejące zwykle w komórce ciśnienie.

Search
Archives

You are currently browsing the Edukacja Wyższa blog archives for Październik, 2014.